Suriyeli Yabancılar İçin Oturma Ve Çalışma İzni

Suriyeli Yabancılar İçin Oturma Ve Çalışma İzni

Suriye’deki iç karışıklıklar nedeniyle birçok Suriye uyruklu mülteci ülkemize göçmek zorunda kalmışlardır. Ülkemize gelen Suriyeliler Türkiye’de çalışabilmek için Oturma İzni ve Çalışma İzni almak durumundadırlar. Sizlerden gelen bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım. Suriyeliler nasıl ikamet izni alabilirler? Oturma izni alabilmek için nereye başvuru yapmaları gerekir? Çalışma İzni alabilmek için aranan şartlar nelerdir?

SURİYELİLER NASIL OTURMA İZNİ (İKAMET TESKERESİ) ALABİLİR?

Suriyelilere oturma izni konusunda Bakanlıktan Emniyete bilgi verilerek, 1 yıla kadar ikamet izni alınması konusunda kolaylık sağlanmıştır. Suriyeliler pasaportları ile birlikte bulundukları İl Emniyet Yabancılar Şubesine giderek başvuru yapabilirler. Ancak pasaportları bulunmayan Suriyelilere İkamet İzni verilmemektedir. Dolayısıyla Çalışma İzni de alamamaktadırlar.

SURİYELİLER NASIL ÇALIŞMA İZNİ ALABİLİR?

Çalışma izni alabilmenin ilk şartı ikamet izninin olmasıdır. İkamet tezkeresi mevcut olan Suriyeli yabancılar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yaparak çalışma izni alabilirler. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre; Suriyeli vatandaşlardan diğer yabancılar için istenen bazı şartlar aranmamaktadır.  Peki bu şartlar nelerdir?

Suriyeli yabancı çalıştırmak isteyen şirketlerden (5 + 1) kuralı, yani bir (1) yabancı çalıştırmak için beş (5) sigortalı Türk vatandaşı çalıştırma şartı aranmaz.

Suriyeli yabancı çalıştırmak isteyen şirketlerden, ödenmiş sermayesi 100.000TL ve üzeri olması gerekli şartı aranmaz.

Suriyeli yabancılardan diploma şartı aranmamaktadır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiş.

Yorum Yap